Transakcja z OP_RETURN ze skrótem nazwy uczelni PJATK. Możliwe że coś będą robili z blockchainem, albo jacyś studenci się bawią
Joined 1/3/2019
Reputation 16965
Nothing to tell.
tadeusz is subscribed to content from these users. Their content will appear in the activity feed.
These users are subscribing to tadeusz. tadeusz's content will appear in their activity feed.
Group | Roles |
---|---|
Bitcoin Poland | |
opensource | Admin Moderator |
Transakcja z OP_RETURN ze skrótem nazwy uczelni PJATK. Możliwe że coś będą robili z blockchainem, albo jacyś studenci się bawią
Moim zdaniem to jest ten "Bullish news" na który wszyscy czekali
www.bloomberg.com - bitcoin-s-most-volatile-day-prompts-exchanges-to-make-changes
No cóż - Nie wiem czy to dobre, ale zawsze mniejszy tłok? :P
The requested URL /fileadmin/user_upload/research/centres/alternative-finance/downloads/2018-10-26-conceptualising-dlt-systems.pdf was not found on this server.
Jakiś czas temu wszyscy się śmiali z "Bakkt już za pół roku", a teraz...
Ogłoszono termin rozpoczęcia działania Bakkt - regulowanej "przechowalni" Bitcoina. Ciekawe jak to się dalej potoczy.
Trochę więcej na:
https://medium.com/bakkt-blog/cleared-to-launch-8dfc3e6f9ed0
Widzieliście to? Pojęcie "shitcoins" w kongresie USA
xD
A całość tu:
Wow. That was unexpected for me...
bitcoinmagazine.com - microsoft-azure-now-supports-rsk-smart-contracts
Pojawił się nowy tag wydania na repo bitcoin
https://github.com/bitcoin/bitcoin/releases/tag/v0.18.0
Mam v0.18.0rc3, którą teraz zainstalować? v0.18.0 czy v0.18.0rc4? Mógłbyś wyjaśnić czym jest werja "rc"? Wiem, że to znaczy "release candidate" ale czym one się różnią?
@pawlo instaluj 18.0 jak wyjdzie (jeszcze nie ma jej na dzień dzisiejszy). Jak masz RC3 to możesz spróbować już dziś RC4, zawiera poprawki w stosunku do RC3.
Wersje release candidate to wersje na ostatnim etapie testowania, tuż przed wypuszczeniem wersji finalnej. Każda RC może stać się wersją finalną, gdy developer tak uzna za stosowne.
Przykładowo jeśli w obecnym RC4 nie zostaną znalezione nowe istotne błędy, to wersja ta zostanie skopiowana pod nową nazwą i wydana jako 18.0, już bez żadnych zmian. Jedyną różnicą w kodzie może być nazwa wersji, na przykład usunięcie dopiska "RC4", jeśli gdzieś występował.
Super, już wszystko jasne, dzięki. Tak też właśnie domyślałem się, że wersja bez dopisku to wersja finalna dlatego zainstalowałem już rano. Jest już wersja 18 bez dopisku "rc".
This is my another experiment with sockets in C++. The C API is simple and useful, but sometimes You would like to have more user-friendly API.
https://github.com/pantadeusz/simple-cpp-sockets
How do you like it? Critical reviews and suggestions are welcome. This is totally experimental code.
Sample usage (create server):
tp::net::server srv([&](tp::net::socket &s) { s.on(DATA, [&s, &continue_serving](std::string str) { std::cout << "<<" << str << std::endl; s.write(std::string(">>") + str); }); }); srv.listen(2212);
Some time ago, I posted about G-CODE interpreter for Raspberry Pi that does not need additional microcontroler (even Arduino) to work with stepsticks ( raspigcd ). I decided to rewrite the whole engine with more smooth moves in mind (esp. for laser). Now it is close to the production phase. I will post updates on the progress.
raspigcd2 - This code will be merged with raspigcd once it will support pause, dynamic speed change, and finding home position.
What works:
I work on it on my free time, so there are multiple problems, like:
Compilation:
mkdir build
cmake ..
make
You can run it with the command:
./gcd -c config_file.json -f program.gcd
If you like it or use it please let me know (I am curious if someone have some profit from my "pro publico bono" work)
???
Na Wykopku naskrobałem ostatnio taki komentarz. Dotyczyło to tego, że Bitcoin i kryptowaluty są bez sensu, ponieważ, tu cytat:
obecnie widać pewne trendy w technologii finansowych
1. transakcje bezgotówkowe
2. eliminacja banków przez firmy, które świadczą usługi finansowe tzw fintech np revolut
3. potencjał świadczenia usług finansowych przez gigantów jak Amazon, Google, Apple itp
5. systemy pożyczkowe oparte o prawdziwie konkurencyjny rynek kredytowy na platformach typu equity crowdfunding itp
6. systemy autoryzacji oparte o biometrykę - eliminacja kart, smartfonów czy innych bransoletek
7. płatności wew aplikacji komunikatorów itp
8. systemy online raportujące do rządowych systemów podatkowych
gdzie tu potrzeba krypto z jej zacofaną technologią kodów QR, czy
potrzebą trzymania zdecentralizowanej samoofinansującej się sieci;
a punkt 8 ? bitcoin tu nie ma czego szukać
=== koniec cytatu ===
Bardzo mi się to skojarzyło z wypowiedziami pana Roubini przed senatem USA, gdzie jak mantrę powtarzał słówko "fintech". Akurat Bitcoin to jest coś zupełnie obok, które rozwiązuje zupełnie inne problemy. W każdym razie w odpowiedzi napisałem coś takiego:
Rozwiązanie proponowane przez BTC jest wyjątkowo spójne: warstwa podstawowa zapewniająca stabilną platformę wymiany i przechowania wartości odporną na cenzurę z ustaloną z góry podażą jednostki rozliczeniowej i pozwalająca każdemu uczestnikowi na sprawdzenie stanu swojego posiadania bez konieczności polegania na stronie trzeciej (właściwie każdy jest w stanie na zwykłym komputerze domowym pobrać cały blockchain i wszystko sprawdzić) + warstwy usług budowane na niej, takie jak Lightning Network, Liquid, RSK, i inne, które bezpieczeństwo umocowują w warstwie podstawowej a zapewniają funkcjonalności niemożliwe do zrealizowania onchain bez rezygnowania z właściwości które są wyjątkowe właśnie dla BTC.
Cecha odporności na cenzurę wymusza pewne rozwiązania, takie jak
- Proof of Work (wcześniej próbowano robić PoS i nie udało się, podobnie teraz, w przypadku większych projektów jest to wyjątkowo trudne - ciągle nie ma tego na Ethereum, oraz podatne na błędy https://medium.com/@dsl_uiuc/fake-stake-attacks-on-chain-based-proof-of-stake-cryptocurrencies-b8b05723f806)
- nieczęsto pojawiające się bloki, ponieważ czas propagacji nowowykopanego bloku powinien być wielokrotnie szybszy niż pojawienie się nowego bloku. Jest to problemem w kryptowalutach które mają szybkie bloki, ponieważ w sytuacji gdy górnik wykopie blok i go wyśle, to zanim dotrze to do innych górników, to oni mogą już mieć wykopany fragment blockchainu alternatywnego - są na to rozwiązania, na przykład "wójkowie" w Ethereum, ale moim zdaniem jest to półśrodek który i tak zachęca do łączenia się kopalni.
- małe bloki pozwalające na weryfikację wszystkich transakcji przez niespecjalizowane węzły sieci
- jawność niewydanych reszt
- hardfork tylko w ostateczności - aby dowolny klient kompatybilny z protokołem, nawet bez update, miał szansę wydać swoje środki
- jak najprostszy protokół - aby była możliwość uniknięcia błędów które prowadziłyby do utraty środków z winy protokołu
Aktualnie trudno jest powiedzieć czy to się utrzyma, ale im dłużej to działa, tym większa jest szansa że będzie działać dalej. Do tej pory była tylko jedna wpadka na początku (chyba 2012), kiedy była szansa na niezamierzony fork, ale od tej pory całość działa nieprzerwanie bez hardforków i ciągle można używać nawet starych monet mając archaicznego klienta (https://twitter.com/notgrubles/status/1022142002241183744)
Myślę, że jeśli BTC się nie utrzyma, to najprawdopodobniej idea kryptowalut upadnie tak jak mówi @atari_XE oraz Roubini i fintech będzie tym, co się będzie rozwijało, ze wszystkimi cechami cenzury, blokowania środków na życzenie urzędników, i innych które służą do walki z terroryzmem i przestępczością oraz "mową nienawiści". Sądzę tak dlatego, ponieważ, jeśli można jedno krypto zastąpić innym, to jaki sens trzymać tam środki które mają być zabezpieczeniem przed zakusami możnych (stracą wartość bo rynek przejmie inna krypto)? Lepiej wrócić do trzymania złota lub robienia zapasów soli. W sytuacji gdy żadna krypto nie przechowuje wartości, to nie ma sensu aby miała wysoką cenę, więc aby to się utrzymywało, to ktoś musi o to dbać, a jak ktoś o to dba, to rząd może tego kogoś poprosić o zablokowanie jakichś środków.
Co do "przestarzałości":
- rozwiązania związane z anonimowością i zrywaniem śladu na blockchainie już są: https://www.wasabiwallet.io/, https://www.samouraiwallet.com/ricochet, oraz w naturalny sposób transakcje w Lightning Network
- smartkontrakty oparte o język Solidity (ten z Ethereum) https://www.rsk.co/ (niebawem dla wszystkich, na razie za rejestracją)
- sidechainy startują, na przykład Liquid
- superszybkie mikropłatności w sieci Lightning - szybsze niż karty płatnicze i właściwie wszystkie pozostałe krytpowaluty. Dodatkowo zachowujące tą cechę, że jest się właścicielem swoich środków oraz to że jeśli jakiś węzeł będzie cenzurował transakcje, to jest to tylko uciążliwość, bo można go obejść tworząc trasę go omijającą. Te teksty o tym że to nie działa to między bajki można włożyć - testowałem i od kilku miesięcy nie mialem problemów. Faktycznie w lutym i marcu nie dało się tego używać, ale teraz to śmiga w sposób imponujący.
- procesory płatnicze uruchamiane z dockera bez konieczności polegania na trzeciej stronie - BTCPayServer - jedyne to co mi się tu nie podoba to język .NET, ale to subiektywne odczucie
- Na blockchainie to (wybór subiektywny) SegWit z tych bardziej znaczących, oraz mnóstwo zmian które można zobaczyć w historii zmian na githubie oraz w changelogach. Jest to chyba najaktywniejszy projekt ze wszystkich kryptowalutowych.
Dołączam także ciekawe do posłuchania:
https://www.youtube.com/watch?v=ZFc0Um6WUU4 - tu jest przedstawione stanowisko takie jak @atari_XE odnośnie fintech, a z drugiej strony (między innymi) jak Bitcoin pozwala uniezależnić się finansowo kobietom w krajach arabskich
https://www.youtube.com/watch?v=xUNGFZDO8mM - przesłuchanie A.Antonopolusa przed senatem Kanady
https://www.youtube.com/watch?v=tBnC9AhKjws - odnośnie tego że coś miałoby zastąpić BTC lub sprawić że będzie przestarzały - świetnie przewidział hardfork Bitcoin Cash :D
"Myślę, że jeśli BTC się nie utrzyma, to najprawdopodobniej idea kryptowalut upadnie tak jak mówi @atari_XE oraz Roubini i fintech będzie tym, co się będzie rozwijało, ze wszystkimi cechami cenzury, blokowania środków na życzenie urzędników, i innych które służą do walki z terroryzmem i przestępczością oraz "mową nienawiści". ""
===
Na jakiej podstawie uważasz, że upadek teoretyczny upadek Bitcoina będzie tożsamy z upadkiem całego rynku krypto? Wydaje mi się, że wręcz przeciwnie. Przykłady z przeszłości pokazują, że upadające technologie torują miejsce nowym, jeszcze lepszym rozwiązaniom, które modyfikują pierwowzór i adaptują się do nowych warunków.
Dot comy padały jak muchy po roku 2000, MySpace upadł, Altavisty już nie ma, ale to wcale nie zatrzymało internetowego rozwoju. Powstał facebook i wykorzystał lukę prezentując nową nowe mechanizmy w tworzeniu sieci społecznościowej. Tak samo jak kiedyś rower dał podwaliny pod rozwój motocykla - ludzie nie zatrzymali się na koniach i furmance. Tak samo teraz, idea krypto/ blockchaina żyje i rozwija się w niebywałym tempie. Weźmy pod uwagę, że jesteśmy na początkowym etapie adopcji, większość współczesnego społeczeństwa nie ma pojęcia czym jest Bitcoin, ani tym bardziej jak działa Lightning Network. niJeśli płatności krypto staną dotrą do świadomości przeciętnych konsumentów w ciągu następnych 5-10 lat to sukces Bitcoina będzie miał drugorzędne znaczenie. Idea walut cyfrowych jest żywa i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek było w stanie zatrzymać tę falę. Największym atutem walut cyfrowych jest ich autonomia - każdy może założyć portfel bez konieczności spełniania wymogów formalnych. Z antropologicznego punktu widzenia potrzeba niezależności jest immanentną cechą istoty ludzkiej - człowiek bez wątpienia jest stadny, lecz potrzeba wolności jest silniejsza, a Bitcoin bądź każda inna zdecentralizowana waluta cyfrowa zapewnia finansowy poziom niezależności nieosiągalny do tej pory.
- Nie potrzebujesz obywatelstwa żadnego kraju, aby dysponować środkami
- Nie potrzebujesz ID, paszportu, ani żadnego dokumentu poświadczającego tożsamość
- Ogranicza Cię jedynie konieczność dostępu do sieci, choć równie dobrze wystarczy paper wallet
- Najbardziej zyskują miliony finansowo wykluczonych ludzi z krajów trzeciego świata, gdzie posiadanie konta bankowego nie zawsze jest możliwe, a nawet jeśli to transfery pieniężne są niezwykle drogie
- LN rozwiązuje problem szybkości transakcji jednocześnie zapewniając pełną anonimowość
Bitcoin upadnie? Wątpię, ale nawet jeśli to co z tego? Idea została już zaszczepiona, a kod źródłowy jest publicznie dostępny. Powstanie NEW coin, nowa sieć, nowe wcielenie Mesh Network, które rozwiążą problemy z którymi zmagają się obecne projekty.
Projekty można porzucić, Bitcoina można zatrzymać, a sieć wyłączyć, lecz ludzkiej idei zatrzymać się nie da.
Albo kot przeszedł po klawiaturze :D
To może powiem - tak, będą coś robili :)
https://ingenious-iot.eu/wp/consortium/