Format adresów Bech32 - domyślnie kompatybilny z Segwitem określony w specyfikacji BIP 0173, został zaimplementowany na mainnecie już w 2017 roku, jednak do tej pory nie jest stał powszechnym standardem adresów na giełdach, kantorach czy portfelach bitcoin. Szacuje się, że zaledwie kilkanaście % wszystkich transakcji w łańcuchu bitcoina dotyczy adresów segwitowych - jeśli posiadacie aktualne dane to proszę o komentarz.
Adresy w formacie Bech32 składają się z około 42 znaków i zaczynają się od 'bc1...' - charakteryzują się większą czytelnością, są mniej podatne na błędy, a transakcje pomiędzy adresami 'bc1...' mają mniejszy rozmiar w bajtach( około 25% mniej niż w przypadku adresów legacy), przez co są tańsze i powodują mniejszy przyrost wielkości blockchaina. Z tego powodu zaleca się, aby używać adresów tylko w formacie Bech32 - jeśli tylko macie taką możliwość.
Niestety wiele giełd nie wspiera Bech32, dotyczy to także block-explorerów, chciałbym jednak pokazać wam listę tych, które w pełni wspierają ten format - możecie od razu przetestować.
Oto lista block-explorerów w pełni kompatybilnych z adresami w formacie Bech32: