Dokładnie 10 lat temu, 03 stycznia 2009 roku sieć blockchain Bitcoina wydobyła pierwszy blok, nazywany blokiem 0. Ostatnia dekada to niewątpliwie czas podsumowań i refleksji. W tym artykule chciałbym skupić się na próbie wyjaśnienia, jak to się wszystko zaczęło, czym jest blok 0 i kim jest Satoshi Nakamoto.


Blok 0 – symbol nowego rozdania

Blok 0 urósł do rangi symbolu. Dla kryptowalutowej społeczności oznacza on wejście w nową jakość procesów przekazywania wartości. Kojarzy się również z początkiem nowej ery informatyzacji i komunikacji w ogóle, dzięki zastosowaniu technologii łańcucha bloków. Symboliczności całemu wydarzeniu dodaje fakt, że blok 0 nazywany jest z Genesis, co oznacza „pierwszy”, „początek”.

Pierwsza transakcja w blockchain Bitcoina odbyła się 03 stycznia 2009 o godzinie 18:15 i skutkowała wydobyciem pierwszych w historii 50 BTC. Kolejny, drugi blok został wykopany sześć dni później, w piątek 09 stycznia 2009 roku. Współczesne wersje Bitcoina numerują Genesis jako blok 0, chociaż jego bardzo wczesne wersje zaliczały go jako blok 1.


Hash bloku 0 to 000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f.Jest charakterystyczny o tyle, że posiada o dwa zera więcej, niż każdy inny. Te dwa początkowe, dodatkowe zera były wymagane dla najwcześniejszego z bloków.

Przypadek szczególny

Blok Genesis jest przypadkiem szczególnym, ponieważ nie odnosi się do żadnego innego bloku, który by go poprzedzał. Jest on permanentnie zakodowany w strukturze sieci bitcoin. Dla niej właśnie, wydobycie bloku 0 jest symbolicznym, niezbywalnym rodzajem grantu, który zainicjował sieć.

Blok 0 jako jedyny do tej pory zawierał dane wejściowe (coinbase), w postaci znamiennego przekazu Nakamoto. Każda późniejsza transkacja w blokach sieci odnosiła się już o danych wyjściowych bloku, który je poprzedza. Skoro Genesis nie posiadał poprzednika można powiedzieć, że pierwsze 50 Bitcoinów zostało stworzonych „z niczego”.

Człowiek lub grupa osób, pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która wykopała Genesis zostawiła zakodowaną w bloku wiadomość:

„The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”

Powyższa wiadomość została dodana prawdopodobnie przez Satoshiego jako dowód utworzenia bloku, ze wskazaniem konkretnej daty. Zawiera ona w sobie także komunikat o niestabilności systemu i sprzeciwie dla banków, który stanowił podstawę manifestu Bitcoina.(...)


https://bithub.pl/wiadomosci/blok-0-bitcoin-dzis-mija-10-lat-dziekujemy-satoshi/