Możliwe, że zawsze chciałeś tworzyć gry, jednak wiedza do tego potrzebna nie była łatwa do zrozumienia. Jeśli chciałeś w prosty sposób stworzyć grę, raczej myślałeś o tzw. "Game Makerach", takich jak Game Maker, Game Editor, GDevelop i tak dalej.


Game Maker niestety to oprogramowanie niewolne. Oznacza to, że masz ograniczenia różnego rodzaju. Na szczęście są ludzie, którzy postanowili stworzyć wolną odmianę tego programu - czyli Enigma-Dev.

Enigma-Dev to dość rewolucyjny, ale zarazem koncepcyjnie kompatybilny projekt stworzenia lepszego produktu do tworzenia gier od chińskiego Game Maker Studio. Oprócz tego, że jest w pełni FLOSS i oprócz lepiej napisanego kodu - próbuje być produktem dla każdej platformy. Wspiera mnóstwo systemów desktopowych, a dodatkowo są pracę nad wspieraniem Androida czy przeglądarki. Jeśli więc nie chcesz pisać zawodowo kodu gier (ew. bardziej w stylu Indie) to Enigma-Dev jest dobrym wyborem.

1) Jak zainstalować?


Nie znam bardzo łatwego sposobu instalacji Enigma-Dev, np. z wykorzystaniem AppImage. Najprościej jest postępować zgodnie z instrukcją na stronie:
https://enigma-dev.org/docs/Wiki/Install:Linux

Nie jest to najlepsza opcja, ale wystarczająca.

1.5) JNA


Jeśli uruchomienie:

java -jar lateralgm.jar

Spowodowało problem, możliwe, że ciągle występuje ten błąd:

Enigma-Dev korzysta z czegoś co się nazywa "Java Native Access". Domyślnie ta paczka powinna się zainstalować, jednak serwer z powodu awarii nie posiada jej, więc nie pobiera się ten plik. JNA jest projektem Open Source, więc można pobrać go z internetu.

https://download.jar-download.com/cache_jars/net.java.dev.jna/jna/5.8.0/jar_files.zip

Należy zawartością nadpisać plik jna.jar, który znajduje się w katalogu plugins/shared i spróbować ponownie.

2) UruchomienieOczywiście w punkcie 1.5 już napisałem jak uruchomić, więc ponawiam:
java -jar lateralgm.jar

Pierwsze uruchomienie trwa parę minut, gdyż prekompilowane są różne biblioteki. Taka rekompilacja pojawia się tylko przy pierwszej instalacji lub aktualizacjach (ręcznych). Natomiast jeśli wszystko uda się - zobaczymy inspirowane Game Makerem okno.

Witamy na pokładzie!

3) Discord


Jeśli masz jakieś problemy - warto napisać na Discord Enigma-Dev.
https://discord.com/invite/Kz67atZ

4) Patreon


jeśli lubisz ten projekt, rozważ wsparcie przez Patreon
https://www.patreon.com/m/enigma_dev