Ostatnio pewien developer po przejrzeniu różnych poradników dotyczących tworzenia aplikacji dla Lightning Network doszedł do wniosku, że są one zbyt szczegółowe i złożone, by móc szybko stworzyć swoją pierwszą prostą aplikację LN. Napisał więc własny poradnik, w którym pokazuje, jak można zrobić taką aplikację w około godzinę.

Przewodnik dostępny jest tutaj: Pragmatic Lightning - Build a Lightning app in 1 hour

Trik polega tu na maksymalnym uproszczeniu wszystkich czasochłonnych kroków, tak więc:
- Zamiast złożonej aplikacji, budujemy najprostszą jaką się da, w tym wypadku apkę udającą raport pogodowy, bo zwracającą po prostu przechowywany lokalnie, statyczny raport pogodowy. W końcu to tylko przykład, a nam chodzi tu o opanowanie płatności przez LN, a nie raportowania prawdziwej, dokładnej pogody z całego świata.
- Zamiast instalować klienta LN ręcznie, pobieramy i stawiamy go gotowym skryptem. W tym wypadku użyto klienta LN LND.
- Zamiast pełnego węzła Bitcoin, stawiamy węzeł lekki, używając klienta LN Neutrino, który jest lekką implementacją węzła Bitcoin, przeznaczoną  na ten moment do uruchamiania jedynie w sieci testnet Bitcoina. Dzięki temu nie musimy tracić czasu na pobieranie i weryfikację całego blockchaina z sieci Bitcoin mainnet.

Takie rozwiązanie oczywiście nie pretenduje do bycia w pełni niezawodnym, ani też bezpiecznym, ale operujemy tu jedynie na testowych Bitcoinach w testowej sieci, a celem jest szybkie stworzenie prostej aplikacji LN. Kiedy się nam to uda, możemy przenieść ją z czasem na sieć główną. W tym celu będziemy musieli postawić węzeł Bitcoina i pobrać oraz zweryfikować cały blockchain. Równie ważne będzie sprawdzenie integralności i autentyczności każdego kodu, który mamy zamiar pobrać i uruchomić z sieci, nim zabierzemy się za tworzenie jakiegokolwiek produkcyjnego rozwiązania, ale o tym chyba nie trzeba nikomu przypominać? :-)