Część z Was już zna temat i wydała wyrok, ale dla wielu innych koncepcja łańcuchów bocznych (sidechains) jako rozwiązanie problemu skalowania w blockchainie jest wciąż niezbadanym tematem z pewnym potencjałem.

Nawiasem mówiąc - myślę, że pomóc tu może przestawienie swojego myślenia chociaż na chwilę i spojrzenia na problem skalowania w blockchain nie jako kwestii ideologicznej czy politycznej, ale po prostu jak na pewien problem inżynieryjny, dla którego poszukujemy dobrych rozwiązań. Nawet jeśli uważamy (jak ja obecnie), że rozwiązania takie jak Plasma, sharding i podobne wynalazki to ślepe uliczki dla Bitcoina, to warto śledzić ich rozwój i analizować, czy nie można ich mimo wszystko jakoś wykorzystać do odciążenia głównego łańcucha. Możemy nie chcieć ich jako części Bitcoina w obawie przed centralizacją, nieefektywnością czy innymi zagrożeniami, ale być może mogą się sprawdzić w zakotwiczonych w Bitcoin łańcuchach bocznych, tak jak sprawdzają się w bocznych łańcuchach niezakotwiczonych w blokchanie Bitcoin. A za takie uważam niektóre altcoiny, przede wszystkim Litecoin, ponieważ wszystkie wykonane na nim do tej pory transakcje, gdyby Litecoin nie istniał, prawdopodobnie obciążyłyby blockchain Bitcoina. Ostatecznie nie dbamy przecież o to, co jest w bocznych łańcuchach, które mogą być tymczasowe, mogą zostać unicestwione w pewnym momencie, ważne by bilans zgadzał się na jedynym sensownym, głównym, światowym rejestrze. Korzystne jest więc każde myślenie o tym, by utrzymywać go w dobrej kondycji. Koniec nawiasu.

Cezary Dziemian popełnił już dwa artykuły na temat Plasma, a że pióro ma lekkie i tak samo dobrze tłumaczy techniczne tematy w piśmie jak i w mowie (polecam wywiady na temat Lightning Network), to grzechem byłoby nie zarzucić linkiem do tego, co do tej pory napisał na ten temat:

1. LN vs Plasma sidechains
2. Offtop: Plasma sidechain  część pierwsza
3. Offtop – Plasma sidechains – część druga (nowy!)