Na kanale YT Szczepana Bentyna pojawiło się ostatnio interesujące nagranie. Nie jest aż tak bardzo interesujące merytorycznie, ale "politycznie" już trochę tak. Szczepan, zagadnięty przez Sychowskiego, przyznaje się między innymi do zakupu niewielkiej ilości Ripple (od 58:00), aby "ubezpieczyć się od sukcesu banksterów".

To nie dziwi tak bardzo. Szczepan od zawsze lubił flirtować z altcoinami i nigdy specjalnie się z tym nie krył, chociaż zawsze był na tyle rozsądny, by skupiać swoją uwagę przede wszystkim na promowaniu Bitcoina.

Bardziej znaczące jest to, że od 1:02:20 Bentyn kilkukrotnie i oficjalnie przeprasza Sychowskiego za jakieś wcześniejsze animozje.

Dla niezorientowanych - Tomasz Sychowski, jak sam się przedstawia na Twitterze, to "Przedsiębiorca, Inwestor, Minner" i związany jest z takimi przedsięwzięciami jak BitClub Network, B3TEAM i FutureNet. Inne "znane" nazwisko powiązane z tymi biznesami to Damian Żukiewicz. Dość powiedzieć, że przedsięwzięcia te od zawsze uchodziły co najmniej za kontrowersyjne, przede wszystkim ze względu na konstrukcje przypominające modele MLM. Kto ciekawy, sam sprawdzi i wyrobi sobie własną opinię. Zostawiam dwa linki do rozpoczęcia poszukiwań na własną rękę:

https://www.fxmag.pl/artykul/uokik-prowadzi-postepowania-w-sprawie-futurenet-dascoina-i-onecoina
https://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/artykuly/976457,futurnetinternet-przyszlosci.html

W każdym razie polskie środowisko kryptowalutowe, reprezentowane przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, nie chce mieć z takimi praktykami nic wspólnego i ostrzega przed nimi, m.in. tutaj pisano:

Wokół firmy FutureNet oraz ich waluty  Futuro Coin  narasta z tygodnia na tydzień coraz więcej kontrowersji. Rośnie liczba osób dobrze znających temat, które porównują to przedsięwzięcie do OneCoin czy DasCoin.


W tym kontekście gest Szczepana jest zdumiewający i trudny do wyjaśnienia. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę ostatnie doniesienia na temat firmy Bentyna, Pracowni Nowych Technologii i jej kłopotach, pojawia się interesująca możliwość. Czy Bentyn przeprosił Sychowskiego w zamian za pomoc finansową dla swojej spółki? A może został zmuszony do przeprosin, ponieważ BitClub lub osoby z nim związane są wspólnikami w PNT Szczepana? Może należą do tej garstki z ponad 230 wspólników, o których mówił Szczepan w ostatnich wywiadach, którzy wetują zmiany w spółce oraz chcą realizować swoje weksle?

Nie wiem co skłoniło Bentyna do takiego zachowania, ale sądzę, że nie jest on osobą, która przeprosiłaby w tej sytuacji Sychowskiego ot tak sobie, bez jakiejś historii, która dzieje się w tle. Nie jest to żadne "pojednanie po latach", a raczej hołd pruski Bentyna złożony Sychowskiemu. Widzimy, że Sychowski z zadowoleniem przyjmuje przeprosiny, jednak wcale nie rewanżuje się Bentynowi w ten sam sposób.

Jak to wyjaśnić? Może z czasem poznamy więcej szczegółów na temat PNT i ich strategii wyjścia z kryzysu i tego czy ta rozmowa była jakąś jej częścią.

Całe nagranie poniżej.