Na Wykopku naskrobałem ostatnio taki komentarz. Dotyczyło to tego, że Bitcoin i kryptowaluty są bez sensu, ponieważ, tu cytat: 

obecnie widać pewne trendy w technologii finansowych
1. transakcje bezgotówkowe
2. eliminacja banków przez firmy, które świadczą usługi finansowe tzw fintech np revolut
3. potencjał świadczenia usług finansowych przez gigantów jak Amazon, Google, Apple itp
5. systemy pożyczkowe oparte o prawdziwie konkurencyjny rynek kredytowy na platformach typu equity crowdfunding itp
6. systemy autoryzacji oparte o biometrykę - eliminacja kart, smartfonów czy innych bransoletek
7. płatności wew aplikacji komunikatorów itp
8. systemy online raportujące do rządowych systemów podatkowych

gdzie tu potrzeba krypto z jej zacofaną technologią kodów QR, czy potrzebą trzymania zdecentralizowanej samoofinansującej się sieci;
a punkt 8 ? bitcoin tu nie ma czego szukać

=== koniec cytatu ===

Bardzo mi się to skojarzyło z wypowiedziami pana Roubini przed senatem USA, gdzie jak mantrę powtarzał słówko "fintech". Akurat Bitcoin to jest coś zupełnie obok, które rozwiązuje zupełnie inne problemy. W każdym razie w odpowiedzi napisałem coś takiego:


Rozwiązanie proponowane przez BTC jest wyjątkowo spójne: warstwa podstawowa zapewniająca stabilną platformę wymiany i przechowania wartości odporną na cenzurę z ustaloną z góry podażą jednostki rozliczeniowej i pozwalająca każdemu uczestnikowi na sprawdzenie stanu swojego posiadania bez konieczności polegania na stronie trzeciej (właściwie każdy jest w stanie na zwykłym komputerze domowym pobrać cały blockchain i wszystko sprawdzić) + warstwy usług budowane na niej, takie jak Lightning Network, Liquid, RSK, i inne, które bezpieczeństwo umocowują w warstwie podstawowej a zapewniają funkcjonalności niemożliwe do zrealizowania onchain bez rezygnowania z właściwości które są wyjątkowe właśnie dla BTC.

Cecha odporności na cenzurę wymusza pewne rozwiązania, takie jak
 - Proof of Work (wcześniej próbowano robić PoS i nie udało się, podobnie teraz, w przypadku większych projektów jest to wyjątkowo trudne - ciągle nie ma tego na Ethereum, oraz podatne na błędy https://medium.com/@dsl_uiuc/fake-stake-attacks-on-chain-based-proof-of-stake-cryptocurrencies-b8b05723f806)
- nieczęsto pojawiające się bloki, ponieważ czas propagacji nowowykopanego bloku powinien być wielokrotnie szybszy niż pojawienie się nowego bloku. Jest to problemem w kryptowalutach które mają szybkie bloki, ponieważ w sytuacji gdy górnik wykopie blok i go wyśle, to zanim dotrze to do innych górników, to oni mogą już mieć wykopany fragment blockchainu alternatywnego - są na to rozwiązania, na przykład "wójkowie" w Ethereum, ale moim zdaniem jest to półśrodek który i tak zachęca do łączenia się kopalni.
- małe bloki pozwalające na weryfikację wszystkich transakcji przez niespecjalizowane węzły sieci
- jawność niewydanych reszt
- hardfork tylko w ostateczności - aby dowolny klient kompatybilny z protokołem, nawet bez update, miał szansę wydać swoje środki
- jak najprostszy protokół - aby była możliwość uniknięcia błędów które prowadziłyby do utraty środków z winy protokołu

Aktualnie trudno jest powiedzieć czy to się utrzyma, ale im dłużej to działa, tym większa jest szansa że będzie działać dalej. Do tej pory była tylko jedna wpadka na początku (chyba 2012), kiedy była szansa na niezamierzony fork, ale od tej pory całość działa nieprzerwanie bez hardforków i ciągle można używać nawet starych monet mając archaicznego klienta (https://twitter.com/notgrubles/status/1022142002241183744)

Myślę, że jeśli BTC się nie utrzyma, to najprawdopodobniej idea kryptowalut upadnie tak jak mówi @atari_XE oraz Roubini i fintech będzie tym, co się będzie rozwijało, ze wszystkimi cechami cenzury, blokowania środków na życzenie urzędników, i innych które służą do walki z terroryzmem i przestępczością oraz "mową nienawiści". Sądzę tak dlatego, ponieważ, jeśli można jedno krypto zastąpić innym, to jaki sens trzymać tam środki które mają być zabezpieczeniem przed zakusami możnych (stracą wartość bo rynek przejmie inna krypto)? Lepiej wrócić do trzymania złota lub robienia zapasów soli. W sytuacji gdy żadna krypto nie przechowuje wartości, to nie ma sensu aby miała wysoką cenę, więc aby to się utrzymywało, to ktoś musi o to dbać, a jak ktoś o to dba, to rząd może tego kogoś poprosić o zablokowanie jakichś środków.

Co do "przestarzałości":
- rozwiązania związane z anonimowością i zrywaniem śladu na blockchainie już są: https://www.wasabiwallet.io/, https://www.samouraiwallet.com/ricochet, oraz w naturalny sposób transakcje w Lightning Network
- smartkontrakty oparte o język Solidity (ten z Ethereum) https://www.rsk.co/ (niebawem dla wszystkich, na razie za rejestracją)
- sidechainy startują, na przykład Liquid
- superszybkie mikropłatności w sieci Lightning - szybsze niż karty płatnicze i właściwie wszystkie pozostałe krytpowaluty. Dodatkowo zachowujące tą cechę, że jest się właścicielem swoich środków oraz to że jeśli jakiś węzeł będzie cenzurował transakcje, to jest to tylko uciążliwość, bo można go obejść tworząc trasę go omijającą. Te teksty o tym że to nie działa to między bajki można włożyć - testowałem i od kilku miesięcy nie mialem problemów. Faktycznie w lutym i marcu nie dało się tego używać, ale teraz to śmiga w sposób imponujący.
- procesory płatnicze uruchamiane z dockera bez konieczności polegania na trzeciej stronie - BTCPayServer - jedyne to co mi się tu nie podoba to język .NET, ale to subiektywne odczucie
- Na blockchainie to (wybór subiektywny) SegWit z tych bardziej znaczących, oraz mnóstwo zmian które można zobaczyć w historii zmian na githubie oraz w changelogach. Jest to chyba najaktywniejszy projekt ze wszystkich kryptowalutowych.

Dołączam także ciekawe do posłuchania:
https://www.youtube.com/watch?v=ZFc0Um6WUU4 - tu jest przedstawione stanowisko takie jak @atari_XE odnośnie fintech, a z drugiej strony (między innymi) jak Bitcoin pozwala uniezależnić się finansowo kobietom w krajach arabskich
https://www.youtube.com/watch?v=xUNGFZDO8mM - przesłuchanie A.Antonopolusa przed senatem Kanady
https://www.youtube.com/watch?v=tBnC9AhKjws - odnośnie tego że coś miałoby zastąpić BTC lub sprawić że będzie przestarzały - świetnie przewidział hardfork Bitcoin Cash :D