ZX spectrum pytał się dlaczego zamknięcie kanału LN u niego jest stosunkowo drogie , bo ponad 1k sat. Napisałem mu wielki esej, ale myślę że warto żebyście go przeczytali, to zrozumiecie jak wygląda sytuacja LN a zwłaszcza portfeli spv z którymi ma większość z was do czynienia. Nie zdziwcie się bo ich nie rozwijają deweloperzy od LN, geniusze od Bitcoina. Nie ruszają ich i nigdy ich nie ruszą. Tym się zajjmują niezorganizowani, pojedynczy amatorzy...  To była odpowiedź do spectuma a nie specjalny tekst na ten temat, nawet nie modyfikowałem. 

Aaa bo ja od dawna nie używam portfeli spv, tylko pełnego noda ln i w zasadzie z automatu myślałem o tobie jakbyś miał noda.
Ty używasz portfela spv na androida bo w zasadzie nie ma innych, albo ledwo co się pojawiły. Przede wszystkim to do dzisiaj nie ma żadnego normalnego portfela jeszcze. Przecież one nawet nie mają szyfrowanego seeda a co dopiero innych funkcji.
Nawet nie masz możliwości wyboru sposobu zamknięcia. Jesteś zdany na liczone z zapasem szybkie zamknięcie kanału. WIesz, LN w zasadzie są rozwijane tylko nody i do nich dodawane są funkcje. Zwykłych lekkich portfeli na LN wiesz ile wyszło od devów LN? Jeden - eclair na androida, który nawet nie może do dziś przyjmować płatności. Ten Lightning wallet na androida to jego fork, jak i cała reeszta portfeli. Te lekkie portfele rozwijają niezwiązani z LN deweloperzy i dopiero teraz zaczynają się jakieś pojawiać a i tak mają tylko podstawowe funkcje. Chujnia z tym straszna. Najbardziej rozwijany jest tylko LND i ledwo co wyszło mu jakieś GUI dopiero, ale chyba nawet nieoficjalne i nikt tego nie używa. 

Taka prawda, 90% LN śmiga w trubie tekstowym z konsoli. To teen mój żałosny eclair ma gui ale absolutnie żadnych funkcji. Jakiekolwiek ustawienia otwarcia kanału to musze w powershellu zmieniać i go restartować ;)
Taka prawda. Ja mam otwarte kanały do różnych hubów i między innymi do huba tippin.me jak sobie przerzucalem satoshi na tippin to mój node zamiast wysłać za darmo bez fee żadnego, bezpośrednio do tippina to wysłał innym kanałem, w trzech skokach do tippina bo nie ma nawet najprymitywniejszego routingu pod względem optymalizacji :D Jednym słowem trzeba czekać bo teraz się skupiają i słusznie na wielu ważniejszych rzeczach. To nie nadaje się jeszcze do użytku komercyjnego, bardziej taka zabawka, testy.

Tak naprawdę to LN zostało uruchomione poprzez "wymuszenie". W lutym jak już ostatnie błędy dopracowywali i prawie bez problemy LN działał już od dawna na testnecie, to kilku typków nie mogło się doczekać i powiedzieli że uruchamiają te wersje na mainnecie. Deweloperzy ich ostrzegali że mogą nie dochodzić transakcje, ale ci ludzie powiedzieli że wiedzą o tym i biorą to na klatę. To były trzy osobne implementacje LN rozwijane przez trzy zespoły, tylko na końcu musieli im dopracowywać kompatybilność. Nawet się nie dogadali w kwestii standardów invoce i były dwa przez jakiś czas. No a ludzie zaczęli tego coraz bardziej używać i dewki przyspieszyli. Skupili się na wyeliminowaniu poważnych błędów, zrobili na odwal GUI na portfel na androida z podstawowymi funkcjami, udostępnili to i wrócili do prac nad wersją beta. No i to tak zostało. Te portfele mobilne to przecież kpina. Po roku czasu od wypuszczenia, na głównym ekranie mam funkcję pokaż seed, klikam i się wyświetla, przechowywany w normalnym tekście. 

Tak naprawdę to nikt nie powiedział że to jest zdatne do użytku dla wszystkich. Ludzie sami to wymusili. Jesteśmy na etapie 2010 roku jak był tylko klient satoshiego pełny węzeł z masą bugów, kopanie na cpu, wszystko w jednym bez żadnych zabezpieczeń. Nazwali to core, rozwijali praktycznie tylko to i podstawowy portfel spv a na inne portfele trzeba było czekać aż inni ludzie je stworzą, pozabezpieczają, zrobią prostsze, intuicyjne itd. No i to teraz wygląda dokładnie tak samo. Nawet Blockstream zwolnił z LN i rozwijał pobocznie liquid a nadal głównie bitcoin core. Anciq się wylało całkiem i zostawili to w wersji naciąganej beta. W zasadzie to LND siedzi nad LN najwięcej a portfele lekkie to dopiero dopracowują powolutku przeciętni programiści.
W zasadzie to na dużo wyższym poziomie są portfele pos do sprzedaży detalicznej, procesorów płatniczych itd, bo to już robią komercyjnie zlecając ludzie dla własnego interesu. Oczywiście musi być otwarte bo społeczność BTC by jęczała, ale widać różnicę że nie robią tego po godzinach pojedynczy ludzie jak portfeli darmowych dla użytkowników. Forków tych portfeli na githubie jest pierdyliard i 99% zostanie nieskończone.
 
Teraz się pojawił jakiś nowy portfel na androida - spark. Kilka dni temu to zainstalowałem i nawet nie użyłem. To jakiś żart, wiesz co to jest? Portfel od tego kantoru LN zigzag.io    Na niego możesz sobie przelać BTC ale nie możesz za nie otworzyć nawet kanału. I sam nie dowierzam że coś takiego odjebali i pomyślisz że sobie jaja robię, ale to prawda…
 
 MOŻESZ ZA SWOJE BTC KUPIĆ OD ZIGZAG BTC W LN, ONI OTWORZĄ Z TOBĄ KANAŁ I CI JE WYŚLĄ!!! POWAŻNIE, TO NIE ŻART :D
 
WIęc widzisz. LN na etapie DOSA tak naprawdę a do unixa, windowsa, czy amigowego workbencha jeszcze daleko. Obecnie rozwija się silnik i zawieszenie a nie podgrzewane fotele, kierownice i zagłówki z masażem :P
Ale tak napradę po co? Przecież tego na dzień dzisiejszy i tak używamy do zabawy, testów. Taka kolej rzeczy. 
A jak miałeś tam ponad 1000 sat za zamknięcie kanału to pewnie kilka bloków kopało się chwilę dłużej, policzyło fee z zapasem żeby weszła tx w najbliższym bloku i tyle. Identycznie robiły portfele w grudniu 2017. Ludzie isę rzucili na BTC, mem pool się zapchał a portfele nieprzejmując się drobnymi satoshimi dodawały sporo więcej niż trzeba było w ostatnim bloku. Przez to w kolejnym jeszcze więcej dodawały itd. Jak BTC był po 500$, mempool rzadko się zapychał to nawet nie robiło nikomu różnicy +20% do fee bo to wychodził niezauważalny ułamek centa. W grudniu te % podbiły cenę do kilkudziesięciu $ za tx a na samym szczycie niektóre ustawiały fee za 50$ i tak ulica poznała BTC :D

Ja wczoraj zamknąłem kanał to specjalnie sprawdziłem ile wyszło i było lekko ponad 300sat. W tym mobilnym nie masz żadnego wyboru wysokości, więc oblicza z zapasem, żeby nie czekać kilku godzin gdyby się mocniej zapchało. Widzisz, nawet wyboru wielkości fee nie ma na tych portfelach, ale co w tym dziwnego jak eclair nie przyjmuje transakcji, jego fork to poprawił i nic poza tym a fork tego forka, czuli ten atomic dopiero umożliwi enkrypcję seeda bo ten był zapisywany na telefonie po prostu zwykłym plain tekstem :)