Obecnie transakcje Bitcoina są bardzo tanie i nie stanowią one znacznego wydatku. Jednak kiedy transakcji na sieci wykonywanych jest dużo, to opłaty mogą urosnąć do sporych wartości, jak w grudniu 2017 roku, kiedy masa ludzi zaczęła nagle korzystać z Bitcoina. Na wszelki wypadek lepiej się przygotować na ewentualne ponowne zapchanie mempoola ;)
Na wstępie zachęcam wszystkich do korzystania z adresów bech32 (zaczynających się od "bc1"), czyli z adresów SegWitowych. Transakcje z takiego adresu są tańsze niż ze zwykłych. Niestety wiele giełd jeszcze nie wspiera tych adresów i nie ma możliwości wysłania na nie środków. Wtedy najlepiej używać adresów P2SH (zaczynających się od "3"), czyli przejściowych i kompatybilnych adresów SegWit. Jeżeli jednak mamy możliwość odebrania środków na adres bech32, zawsze go wybierajcie. Z tego adresu możecie wysłać transakcje na wszystkie adresy bez problemu a opłaty są niższe niż przy wysyłaniu środków ze starszych standardów adresów. Ponadto pomagacie w zwiększeniu przepustowości sieci i przyczyniacie się do wolniejszego przyrostu wielkości blockchaina. Jeżeli zależy wam na Bitcoinie, zachęcajcie do korzystania z nowoczesnych rozwiązań a najlepiej korzystajcie z Lightning Network, jeżeli macie taką możliwość.
Dla zobrazowania jak dużo można zaoszczędzić na wielkości transakcji (więc i opłat) przygotowałem porównanie. Przykład transakcji z dwoma outputami i jednym inputem. Im więcej w transakcji outputów, lub inputów, oszczedność tym bardziej rośnie i może być dużo większa niż na tym przykładzie! Używajcie adresów bech32 (bc1) kiedy tylko możecie!
Jest wiele stron poświęconych obliczaniu fee dla transakcji Bitcoinowych, jak np. popularna bitcoinfees.earn.com. Niestety nie dają one zbyt precyzyjnych informacji i są mało czytelne. Ja używam strony mempool.space, która jest genialna w swojej prostocie i przejrzystości.
Portfele mają najczęściej do wyboru kilka opcji opłat, jak np. szybka, normalna, czy ekonomiczna itp. Przy wyborze szybkiej portfel zazwyczaj ustawia bardzo wysoką opłatę, tak aby transakcja na pewno trafiła do najnowszego bloku. Można to jednak obliczyć samemu dużo optymalniej. Obecnie sieć raczej nie jest zapchana i jeżeli nam się nie spieszy z potwierdzeniem transakcji to możemy ustawić nawet malutkie fee <1 satosh / bajt a ona na pewno dojdzie za kilka, lub kilkanaście godzin. Jednak jeżeli spieszy nam się bardziej możemy wybrać optymalne fee samemu.
Oczywiście wielkość transakcji jest też zależna od ilości outputów z ilu się składa. Na portfelu widzimy sumaryczny stan naszego konta z wielu naszych adresów. Jeżeli mamy np. 1 BTC, ale jest on rozdzielony np. na 3 adresach, to wysyłając cały 1 BTC nasza transakcja będzie składała się z 3 outputów a nie 1. Każdy output to dodatkowa ilość informacji wpływająca na wielkość transakcji, więc również na jej opłatę. Zwykłe portfele mobilne nie dają nam zbyt dużej swobody w kontroli nad naszą transakcją. Najlepiej możemy je kontrolować za pomocą portfeli Bitcoin Core lub Electrum, które posiadają funkcję "kontroli monet" pozwalającą nam na kontrolę nad tym, aby nie łączyć outputów ze sobą. To są jednak trochę bardziej zaawansowane rzeczy i większość użytkowników, raczej nie będzie chciała o nich słuchać a wpis nie dotyczy tego tematu.
Ze względu na zwiększenie anonimowości transakcji portfele determistyczne (obecnie praktycznie wszyscy z takich korzystamy) generują nam nowy adres dla każdej transakcji przychodzącej. Kiedy klikniemy "recive" to za każdym razem pojawia nam się nowy adres. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zawsze przesyłać bitcoiny na ten sam adres. To jednak daje każdemu śledzącemu transakcję wgląd w resztę naszego konta a także adresów z których otrzymaliśmy Bitcoiny itp.
Zastanówmy się jednak nad tym co się stanie jeżeli postanowiliśmy kupować np. co miesiąc jakieś BTC w różnych źródłach i będziemy je zbierali sobie przez jakiś czas. Jeżeli dla przykładu za 4 lata będzie kolejna bańka Bitcoina a on podskoczy np. do $50000 i postanowimy wszystkie sprzedać, to opłaty mogą być bardzo duże. Przez 4 lata kupując co miesiąc jakieś Bitcoiny i za każdym razem odbierając je na nowym adresie, uzbiera nam się 48 outputów. W trakcie takiej bańki opłaty mogą być bardzo duże nawet dla transakcji z jednym outputem a co dopiero z 48 ;)
Dlatego dobrze co jakiś czas podczas nie zapchanego mempoola sprzątnąć sobie wszystko na jeden adres. Po prostu przesłać wszystkie Bitcoiny z wielu adresów na jeden zbiorczy. Oczywiście wtedy zdradzimy się że należą one do nas, ale jeżeli kupujecie na giełdzie, gdzie macie KYC to i tak jest to wiadome. Jeżeli zależy wam na ukryciu tego, to wtedy należy zmixować te Bitcoiny, ale to zupełnie inny temat. Generalnie, jeżeli zamierzacie w przyszłości sprzedać przy mocnej podwyżce, nie macie nic do ukrycia a Bitcoiny macie rozsiane na wielu adresach to warto za wczasu je sobie zebrać na jednym adresie.
Jeżeli chcemy obliczyć optymalne dla nas fee, wchodzimy na stronę mempool.space i klikamy zakładkę "Statistics" [1].
Widzimy tu graficzne przedstawienie mempoola. Po prawej stronie możemy wybrać przedział czasowy [2] wykresu. Na tym przykładzie mamy 2 ostatnie godziny. Każdy gwałtowny spadek to moment kiedy jakiś blok został wykopany, więc zniknęła część z transakcji oczekujących w kolejce. Bloki średnio wykopywane są co 10 minut, jednak jest to tylko średnia a czas pomiędzy blokami może wynieść nieraz 1 minutę a nieraz ponad pół godziny. Przez to ciężko nam przewidzieć dokładne fee z jakim zostanie zaakceptowana transakcja. Np. w miejscu [3] widzimy że mempool był prawie pusty i nie było wiele oczekujących transakcji. W tym momencie mogłoby nam się wydawać, że ustawiając niskie fee, transakcja zostanie zaakceptowana w kolejnym bloku. Niestety w tym przypadku wykopanie następnego bloku trwało dłużej, bo ok 35 minut. Nigdy nie jestesmy w stanie tego przewidzieć, jednak jesteśmy w stanie ocenić mniej więcej na jakim poziomie wysokości opłat się znajdujemy obecnie.
Teraz klikamy w zakładkę "Blocks" obok "Statistics" [2].
Tutaj jest największa zaleta tej strony. Symuluje ona działanie koparek. Po prawej stronie od przerywanej linii widzimy wykopane już bloki. Mamy ich rozmiar, ile czasu temu zostały wykopane i ile transakcji zostało w nich zawartych. Po lewej stronie na dole widać ilość oczekujących transakcji, oraz ich całkowity rozmiar. Kopalnie w pierwszej kolejności dodają do bloku transakcje z najwyższymi opłatami. Po lewej stronie mamy symulację takiego bloku. Widzimy że obecnie jest on pełny i znajdują się w nim transakcje z opłatami w przedziale od 2 do 469 sat / bajt. Reszta transakcji, która nie zmieściła się w tym bloku jest dodawana już do kolejnego. Wydawać by się mogło że jak ustawimy 2 sat / bajt, to transakcja zostanie w nim wykopana. Niestety nie jest to takie pewne. Wprawdzie w tej chwili zostałaby ona dodana do najnowszego bloku, jednak pamiętajmy że cały czas ludzie wysyłają kolejne transakcje. Zanim zostanie wykopany kolejny blok, nowsze transakcje z wyższym fee od naszego mogą wyprzeć naszą transakcję do kolejnego bloku ;)
Ja ustawiłem nieco wyższą, bo 3 sat / bajt. Liczyłem się z tym że i ta może nie zostać potwierdzona od razu i nie spieszyło mi się tak bardzo. Gdybym chciał aby została wykopana w najbliższym bloku, ustawiłbym 5-6 sat. Oczywiście, mogłoby się znów przytrafić oczekiwanie np 40 minut na kolejny blok, więc gdyby spieszyło mi się wyjątkowo, ustawiłbym jeszcze wyższe fee, aby mieć pewność że zostanie zawarta w najbliższym bloku.
Po wysłaniu transakcji skopiowałem jej numer id i wkleiłem go do pola po prawej stronie na górze a następnie kliknąłem przycisk "search". Wtedy pojawiło się okienko ze wskaźnikiem w którym bloku moja transakcja zostanie zawarta w danej chwili. W ten sposób możemy sobie łatwo śledzić w którym bloku do wykopania ona oczekuje. Kiedy transakcja zostanie zawarta w wykopanym bloku, zobaczymy ją już po prawej stronie od przerywanej linii jako potwierdzoną.
Strona nie ma wielu wykresów, ani różnych danych, tylko te podstawowe. Jest jednak bardzo przejrzysta, intuicyjna i w naprawdę prosty, czytelny sposób przedstawia nam obecną sytuację mempoola, jak żadna inna. Polecam.
@mc_dziad Z tego co się zorientowałem , ale nie jestem pewien wszystkiego na 100% bo są rózne implementacje LN i niesamowicie mało informacji, pełnych faq z parametrami do konfiguracji węzłów. To się moze wydawać dziwne, ale tak jest. Żadna z grup tych deweloperów nie stworzyła kompleksowej instrukcji obsługi tego softu :) Jak wpisuję jakąś funkcję parametru mojego węzła do google w cudzysłowiu to zwraca mi nieraz 3 wyniki i to tylko do innych którzy mają pytania na forach jak ja. Często bez odpowiedzi :D
Mimo wszystko to z tego co zrozumiałem, to fee przy zamykaniu kanału to jest domyśle fee na węzłach. U mnie w configu nawet nie jest ta wartość ustawiona, tylko brak zdefiniowanego. Dopiero jak sam wymuszę jakąś wartość to zmienia z domyślnej. No i każdy węzeł może ustawić taki parametr jak fee za zamknięcie, ale większość zostawia jakie jest. Kiedy łączysz się z wężłem to akceptujesz jego ustawienia. W zwykłym portfelu nawet nie masz żadnego wyboru.
Powiem ci że mam dość tego ANCIQ, Ta implementacja jest najgorsza. Prawie nie rozwijają, zerowe wsparcie, zero dokumentacji. Dla LND masz wszystko jak na tacy. chyba się przeniosę na VM z LND bo ANCIQ to jakaś kpina.Od uruchomienia projektu prawie zero zmian. Porzucona wersja beta. Za chwilę minie rok czasu odkąd wydali portfel Eclair na androida a ten nawet nie ma tak podstawowej funkcji jak przyjmowanie płatności, można tylko wysyłać, to co dopiero ja mam cokolwiek z tym nodem zdziałąć? Jak chcę cokolwiek znaleźć to widze to google tylko wyrzuca pytania innych o to samo ;D
Te devki pozyskały kapitał kilku mln $ i rozwijają jakiś inny soft. Ta implementacja umrze, nigdy jej nie skończą choćby do stanu używalności. Jeszcze w javie to napisali...
ZX spectrum pytał się dlaczego zamknięcie kanału LN u niego jest stosunkowo drogie , bo ponad 1k sat. Napisałem mu wielki esej, ale myślę że warto żebyście go przeczytali, to zrozumiecie jak wygląda sytuacja LN a zwłaszcza portfeli spv z którymi ma większość z was do czynienia. Nie zdziwcie się bo ich nie rozwijają deweloperzy od LN, geniusze od Bitcoina. Nie ruszają ich i nigdy ich nie ruszą. Tym się zajjmują niezorganizowani, pojedynczy amatorzy... To była odpowiedź do spectuma a nie specjalny tekst na ten temat, nawet nie modyfikowałem.
Aaa bo ja od dawna nie używam portfeli spv, tylko pełnego noda ln i w zasadzie z automatu myślałem o tobie jakbyś miał noda. Ty używasz portfela spv na androida bo w zasadzie nie ma innych, albo ledwo co się pojawiły. Przede wszystkim to do dzisiaj nie ma żadnego normalnego portfela jeszcze. Przecież one nawet nie mają szyfrowanego seeda a co dopiero innych funkcji.
Nawet nie masz możliwości wyboru sposobu zamknięcia. Jesteś zdany na liczone z zapasem szybkie zamknięcie kanału. WIesz, LN w zasadzie są rozwijane tylko nody i do nich dodawane są funkcje. Zwykłych lekkich portfeli na LN wiesz ile wyszło od devów LN? Jeden - eclair na androida, który nawet nie może do dziś przyjmować płatności. Ten Lightning wallet na androida to jego fork, jak i cała reeszta portfeli. Te lekkie portfele rozwijają niezwiązani z LN deweloperzy i dopiero teraz zaczynają się jakieś pojawiać a i tak mają tylko podstawowe funkcje. Chujnia z tym straszna. Najbardziej rozwijany jest tylko LND i ledwo co wyszło mu jakieś GUI dopiero, ale chyba nawet nieoficjalne i nikt tego nie używa.
Taka prawda, 90% LN śmiga w trubie tekstowym z konsoli. To teen mój żałosny eclair ma gui ale absolutnie żadnych funkcji. Jakiekolwiek ustawienia otwarcia kanału to musze w powershellu zmieniać i go restartować ;)
Taka prawda. Ja mam otwarte kanały do różnych hubów i między innymi do huba tippin.me jak sobie przerzucalem satoshi na tippin to mój node zamiast wysłać za darmo bez fee żadnego, bezpośrednio do tippina to wysłał innym kanałem, w trzech skokach do tippina bo nie ma nawet najprymitywniejszego routingu pod względem optymalizacji :D Jednym słowem trzeba czekać bo teraz się skupiają i słusznie na wielu ważniejszych rzeczach. To nie nadaje się jeszcze do użytku komercyjnego, bardziej taka zabawka, testy.
Tak naprawdę to LN zostało uruchomione poprzez "wymuszenie". W lutym jak już ostatnie błędy dopracowywali i prawie bez problemy LN działał już od dawna na testnecie, to kilku typków nie mogło się doczekać i powiedzieli że uruchamiają te wersje na mainnecie. Deweloperzy ich ostrzegali że mogą nie dochodzić transakcje, ale ci ludzie powiedzieli że wiedzą o tym i biorą to na klatę. To były trzy osobne implementacje LN rozwijane przez trzy zespoły, tylko na końcu musieli im dopracowywać kompatybilność. Nawet się nie dogadali w kwestii standardów invoce i były dwa przez jakiś czas. No a ludzie zaczęli tego coraz bardziej używać i dewki przyspieszyli. Skupili się na wyeliminowaniu poważnych błędów, zrobili na odwal GUI na portfel na androida z podstawowymi funkcjami, udostępnili to i wrócili do prac nad wersją beta. No i to tak zostało. Te portfele mobilne to przecież kpina. Po roku czasu od wypuszczenia, na głównym ekranie mam funkcję pokaż seed, klikam i się wyświetla, przechowywany w normalnym tekście.
Tak naprawdę to nikt nie powiedział że to jest zdatne do użytku dla wszystkich. Ludzie sami to wymusili. Jesteśmy na etapie 2010 roku jak był tylko klient satoshiego pełny węzeł z masą bugów, kopanie na cpu, wszystko w jednym bez żadnych zabezpieczeń. Nazwali to core, rozwijali praktycznie tylko to i podstawowy portfel spv a na inne portfele trzeba było czekać aż inni ludzie je stworzą, pozabezpieczają, zrobią prostsze, intuicyjne itd. No i to teraz wygląda dokładnie tak samo. Nawet Blockstream zwolnił z LN i rozwijał pobocznie liquid a nadal głównie bitcoin core. Anciq się wylało całkiem i zostawili to w wersji naciąganej beta. W zasadzie to LND siedzi nad LN najwięcej a portfele lekkie to dopiero dopracowują powolutku przeciętni programiści.
W zasadzie to na dużo wyższym poziomie są portfele pos do sprzedaży detalicznej, procesorów płatniczych itd, bo to już robią komercyjnie zlecając ludzie dla własnego interesu. Oczywiście musi być otwarte bo społeczność BTC by jęczała, ale widać różnicę że nie robią tego po godzinach pojedynczy ludzie jak portfeli darmowych dla użytkowników. Forków tych portfeli na githubie jest pierdyliard i 99% zostanie nieskończone.
Teraz się pojawił jakiś nowy portfel na androida - spark. Kilka dni temu to zainstalowałem i nawet nie użyłem. To jakiś żart, wiesz co to jest? Portfel od tego kantoru LN zigzag.io Na niego możesz sobie przelać BTC ale nie możesz za nie otworzyć nawet kanału. I sam nie dowierzam że coś takiego odjebali i pomyślisz że sobie jaja robię, ale to prawda…
MOŻESZ ZA SWOJE BTC KUPIĆ OD ZIGZAG BTC W LN, ONI OTWORZĄ Z TOBĄ KANAŁ I CI JE WYŚLĄ!!! POWAŻNIE, TO NIE ŻART :D
WIęc widzisz. LN na etapie DOSA tak naprawdę a do unixa, windowsa, czy amigowego workbencha jeszcze daleko. Obecnie rozwija się silnik i zawieszenie a nie podgrzewane fotele, kierownice i zagłówki z masażem :P
Ale tak napradę po co? Przecież tego na dzień dzisiejszy i tak używamy do zabawy, testów. Taka kolej rzeczy. A jak miałeś tam ponad 1000 sat za zamknięcie kanału to pewnie kilka bloków kopało się chwilę dłużej, policzyło fee z zapasem żeby weszła tx w najbliższym bloku i tyle. Identycznie robiły portfele w grudniu 2017. Ludzie isę rzucili na BTC, mem pool się zapchał a portfele nieprzejmując się drobnymi satoshimi dodawały sporo więcej niż trzeba było w ostatnim bloku. Przez to w kolejnym jeszcze więcej dodawały itd. Jak BTC był po 500$, mempool rzadko się zapychał to nawet nie robiło nikomu różnicy +20% do fee bo to wychodził niezauważalny ułamek centa. W grudniu te % podbiły cenę do kilkudziesięciu $ za tx a na samym szczycie niektóre ustawiały fee za 50$ i tak ulica poznała BTC :D
Ja wczoraj zamknąłem kanał to specjalnie sprawdziłem ile wyszło i było lekko ponad 300sat. W tym mobilnym nie masz żadnego wyboru wysokości, więc oblicza z zapasem, żeby nie czekać kilku godzin gdyby się mocniej zapchało. Widzisz, nawet wyboru wielkości fee nie ma na tych portfelach, ale co w tym dziwnego jak eclair nie przyjmuje transakcji, jego fork to poprawił i nic poza tym a fork tego forka, czuli ten atomic dopiero umożliwi enkrypcję seeda bo ten był zapisywany na telefonie po prostu zwykłym plain tekstem :)
@cyberpunkbtc "MOŻESZ ZA SWOJE BTC KUPIĆ OD ZIGZAG BTC W LN, ONI OTWORZĄ Z TOBĄ KANAŁ I CI JE WYŚLĄ!!! POWAŻNIE, TO NIE ŻART :D"
Poszukuje usług tego typu, niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć jak zamówić w ZIGZAG.IO taki kanał :(