Witam. Ostatni wpis o możliwości (po części) zarabiania (jakichś pieniędzy) na Zapread dał mieszane uczucia niektórych osób. Postaram się opisać jak MOIM zdaniem Zapread powinien wyglądać.

Bo wyobraźmy sobie, że Michau tak przeholuje, że cały wykop zleci się na Zapread. Po pierwsze oczywiście co pewnie każdy sobie zda sprawę - Upvote będą turbo niskie lub żadne. A dlaczego? Powód jest prosty, nie ma na Wykopie bardzo wielu osób, co mają Bitcoiny. Nie ma też wielu osób, co w ogóle jakiekolwiek krypto mają.

Naturalnie najlepszą opcją jest to, by ludzie pisali dla pisania co mam nadzieję - stanie się. Tylko to hipoteza, bo na Steem ludzie nie siedzą (często) dla pisania, a dla tokenów. Chciałbym by ogólnie było inaczej, ale cóż :D No to się wydaje, że system tipów nie ma sensu, bo będzie bardzo ograniczony, do paru informatycznych tagów.

I tak i nie. Facebook w 2017 roku zarobił 500 milionów złotych w Polsce na reklamach. A dlaczego nie Zapread? W sensie wiadomo, że to mały serwis, ale ciekawe ile Wykop zarabia na reklamach ... Jeśli dobrze umiem czytać raport to 300k złotych[1].

https://www.wykop.pl/cdn/c0834752/666d707a45685a6e5a54673d_XauGpHrY2KYCwEpIUB7DN03iLlQ2E4S2.jpg

To jak na Polską społeczność może być sporo. I powiedzmy, że za 250k (niech 50k weźmie nawet twórca) kupi Bitcoiny. 15 - 16 Bitcoinów (na dzisiejszym kursie) do rozdania w skali roku. Nie jest to dużo, ale zawsze coś.

Dodatkowo podobno 90% użytkowników Wykop ma adblocka.

___

Pamiętajmy, że reklama to moim zdaniem trochę ostateczność, ale mamy Raincaptcha (nie testowałem - może scam), a ogólnie to prosty system captcha z reklamą. I powiedzmy, że rejestracja konta (i może logowanie) to dodatkowy hajs. Może jakiś system ustawień profilu? Teraz mamy białe i czarne tło. Może ktoś kupi Moro (wojskowe łatki) za 1000 satoshi, które pójdą do społeczności? Może sklep z koszulkami, rogalami (xd) za Bitcoina, podkładkami pod myszy? Potencjał jest duży, a my możemy wspomagać serwis. Może się uda? A może nie?

Pamiętajmy, że jakby Zapread się rozwinął naprawdę mocno i byłby wyceniany bardzo wysoko to kurs Bitcoina oczywiście musiałby iść w górę, skoro jest wykorzystywany


[1] http://www.wykop.pl/artykul/4438609/sprawozdanie-finansowe-wykop-pl-sp-z-o-o/