Istnieją interaktywne pamy jak coinmap.org oraz finder.com na które naniesiaone są fizyczne placówki akceptujące Bitcoiny. Warto dodać że do tych map nowe placówki nie mogą być dodawane samoczynnie. Właściciel takiego miejsca musi sam zalogować się i ręcznie dopisać go do listy. Mało kto wie o tych mapach, większość użytkowników Bitcoina nie wie że one istnieją. Realna ilość placówek jest więc wielokrotnie większa.

Najwięcej punktów, bo na ten moment aż 141 838 zostało dodanych na stronie https://coinatmradar.com Tutaj jednak znajdują się jedynie placówki od części procesorów płatniczych. Jeżeli jakaś placówka samodzielnie akceptuje płatności w Bitcoinach, nie znajduje się tam.

Miasto Arnherm w Holandii posiada ogromną ilość placówek przyjmujących płatności w Bitcoinie. Na 150tys. mieszkańców jest ok 150 miejsc gdzie można zapłacić Bitcoinem. Przypada więc blisko jedna placówka na 1000 mieszkańców! W wielu miastach na głowę mieszkańca przypada mniej sklepów z alkoholem ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

Tutaj link do mapy miasta Arnherm: https://coinmap.org/#/map/51.97557573/5.92437744/11

To jednak dopiero początek. Są trzy bardzo istotne czynniki, który znacznie przyspieszą wzrost takich placówek. Największym problemem przy akceptacji bitcoinów był długi czas potwierdzenia transakcji. Obecnie dzięki natychmiastowym i praktycznie darmowym płatnościom przez Lightning Network nowych miejsc znacznie przybędzie. Kilka miejsc gdzie jest akcjeptacja Lightning Network.

Berno, Szwajcaria:
Australia, Bisbane.


W ciągu ostatnich dwóch lat świadomość Bitcoina i kryptowalut wśród ludzi niesamowicie wzrosła. Jeszcze w 2016 roku mało kto wiedział co to Bitcoin, dziś mało kto nie wie... Bardzo niski koszt płatności Lightning Network jest niesamowicie istotny dla placówek przyjmujących płatności. Kiedy płacimy w sklepie kartą płatniczą, czy PayPalem to niby nie ponosimy przy tym żadnych kosztów. Operatorzy kart płatniczych, lub PayPal jednak pobierają znaczne prowizje od sprzedawców. Te koszta ostatecznie i tak ponosimy my - kliencie, ponieważ są one uwzględnione w cenach końcowych produktów i usług. Kiedy takie koszta znikną to oczywiste prawa ekonomii i wolnego rynku wpłyną na obniżenie marży przez sprzedawców.

Dla przykładu w stolicy biednej Ukrainy w Kiowie jest restauracja akceptująca płątności za pośrednictwem Lightning Network. Kelnerka przynosi rachunek z wydrukowanym kodem QR z invoce:


Ilość "bitomatów" rośnie w ogromnym tempie. W samym roku 2018 podczas bear marketu ich ilość wzrosła dwa razy! Polecam zaponać się ze stroną coinatmradar.com znajduje się na niej pełno statystyk na temat Bitomatów, podział na ich producentów oraz wiele innych statystyk.


Całkowicie odrębną kwestią są jednak płatości w serwisach internetowych!


Tych jesat już znacznie więcej niż fizycznych punktów! Dla przykładu od pół roku płatności w Bitcoinach przez Lightning Network akceptuje serwis www.livejasmin.com - największy serwis z sex kamerkami na świecie i jeden z największych serwisów porno na świecie! Jej właściciel, György Gattyán jest jednym z najbogatszych Europejczyków:JESTEŚMY DOPIERO TUTAJ!