Lista powodów dlaczego lepiej unikać styczności z bitcoinami w 2019 roku

 1. Nie zależy Ci na zwiększeniu konkurencyjności usług bankowych i płatniczych. Jeżeli zatem nie jesteś szefem banku centralnego lub nie należysz do grupy osób, które czerpią bezpośrednie benefity z dostępu do taniego pieniądza banku centralnego to prawdopodobnie oglądanie serialów w telewizji odwróciło Twoją uwagę od potrzeby zastanowienia się nad tym, że faktycznie masz wpływ na rynek decydując się na wykorzystanie bitcoinów. 
 2. Czujesz się bardziej bezpiecznie lokując oszczędności zgodnie z sugestią pracownika banku, czyli głównie w polisolokaty, obligacje korporacyjne, opcje walutowe.
 3. Wolisz stabilnie tracić na lokacie w banku ze stopą zwrotu poniżej rzeczywistej inflacji niż przeżywać katusze związane z tym, że wartość Twoich aktywów jest bardzo zmienna, ale daje niesamowite stopy zwrotu w dłuższym okresie
 4. Uważasz, że opinia banków centralnych mówiąca, że "dbanie o stabilność cen to przede wszystkim utrzymanie celu inflacyjnego na poziomie 2%" jest uczciwa intelektualnie.
 5. Jesteś przekonany, że emisja pieniądza powinna być powierzona w ręce banku centralnego, który ma za zadanie zapewnić elastyczność jej podaży i w przypadku potencjalnego kryzysu finansowego powinien interweniować zapewniając płynność bankom, które ryzykowały środkami swoich klientów. Dodatkowo twierdzisz, ze bank centralny powinien monetyzować dług publiczny i finansować państwowe programy gospodarcze.
 6. Efekt Cantillona, pokusa nadużycia, poziom długu publicznego, preferencja czasowa są dla Cie mało istotnymi pojęciami.
 7. Lubisz narzekać w Internetach, że szef banku centralnego płaci asystentom po 65k zł, ale nadal popierasz istnienie tego typu instytucji.
 8. Pamiętasz doskonale hiperinflację lat 90-tych, ale teraz uważasz, że powtórzenie się podobnego epizodu jest mało prawdopodobne, ponieważ polityka monetarna Twojego kraju jest prowadzona w sposób zdyscyplinowany, a nie tak jak obecnie w Wenezueli, Iranie, Turcji, Zimbabwe, Sudanie, Turkmenistanie, Argentynie. Jeżeli nawet coś by się w tej kwestii psuło to jesteś za tym, żeby stosownie podwyższać pensję minimalną i wprowadzić ceny urzędowe.
 9. Traktujesz kapitalizm i wolny rynek jako źródło wszelkiego zła, przeraża Cię wizja decentralizacji i globalnego charakteru walut cyfrowych.
 10. Zgadzasz się z opinią, że wszelkie zawirowania na rynkach finansowych są winą spekulantów i władza powinna walczyć ze spekulacją, tak naprawdę odwołania do spekulantów słyszałeś tylko z ust polityków próbujących wyjaśnić rosnące ceny towarów. 
 11. Wdrażasz niezorientowanym klientom korporacyjnym systemy, które określasz jako prywatny blockchain i sprzedajesz jako oferujący cechy niezaprzeczalności, trwałości, nienaruszalności. Na konferencjach technologicznych w swoich prezentacjach unikasz jak ognia skojarzeń swoich projektów z kryptowalutami. 
 12. Gdzieś słyszałeś, że Bitcoin jest pomysłem CIA na przejęcie kontroli nad światem tudzież jesteś przekonany, że Chiny trzymają rękę na wtyczce do kopalni, a Słońce zniszczy sieć swoim promieniowaniem.
 13. Kupujesz aktywa inwestycyjne emocjonalnie tylko w momencie kiedy ich cena jest najwyższa w historii. Odkładasz w funduszach inwestycyjnych pieniądze przez 20 lat by pracowały, ale masz pretensje, że cena Bitcoina nie wzrosła 100% w tydzień.
 14. Liczysz na niebagatelne zwroty z inwestycji w złote sztabki, nieruchomości i whiskey, ale nie widzisz ogromnego potencjału wzrostu BTC.
 15. Nie czytałeś nigdy książek takich autorów jak Ludwig von Mises, Murray Rothbard, Nassim Taleb, Frederic Bastiat, Henry Hazlitt, Chase Rachels, Saifedean Ammous, David D. Friedman .. natomiast z wypiekami na twarzy czytałeś Kapitał Thomasa Piketty
 16. Nie kwestionujesz cen abstrakcyjnych dzieł Malewicza, Pollocka, czy Rothko, ale wycena bitcoina jest dla Ciebie kompletnie nieuzasadniona. Dodatkowo twierdzisz, że cena dóbr na rynku wyznaczana jest na podstawie kosztów produkcji, a nie popytu i podaży 
 17. Z przyjemnością płacisz za kupon totolotka kilka razy w miesiącu, ale trzymasz się z daleka od krypto, bo uważasz, że bitcoin to loteria.
 18. Zamierzasz zacząć przygodę z bitcoinami korzystając z oprogramowania pod Windows i nie zamierzasz wyposażyć się w portfel sprzętowy typu Trezor lub Ledger
 19. Nie masz w rodzinie lub wśród przyjaciół osób technicznych, które pomogą Ci zrobić pierwsze kroki, jak instalacja odpowiedniego portfela i zrozumienie podstaw bezpieczeństwa korzystania z urządzeń podłączonych do Internetu. 
 20. Zamierzasz swoje środki trzymać na giełdzie lub pod kontrolą innej osoby.

Jeżeli jednak chciałbyś rozpocząć w końcu swoją przygodę z bitcoinami i chciałbyś kupić bezpiecznie swoje pierwsze środki lub zacząć przyjmować płatności w kryptowalutach w swoim biznesie, służymy pomocą.